Savci.upol.cz « Dvojitozubci | Redakce | Teorie | Systém | Galerie | Dotazy | Literatura | Bércouni » Savci.upol.cz

Afrosoricida - Afrosoricidi - Afrosoricids

(51 druhů, 2 čeledi)
   Bodlíni, vydříci a zlatokrti byli pro svůj vzhled a způsob života tradičně řazeni mezi hmyzožravce. Ale již delší dobu se tušilo, že zde není něco v pořádku. Teprve moderní genetické analýzy a následné anatomické a histologické testy vnesli do tohoto případu světlo. Tito savci skutečně nemají bližší vztah k ostatním hmyzožravcům a byl pro ně vyčleněn samostatný řád Afrosoricida (afričtí "hmyzožravci"). Jsou totiž příbuzní s africkými řády savců (chobotnatci, sirény, damani, bércouni a hrabáči) a spolu s nimi se řadí do společné skupiny zvané Afrotheria.

   Bodlíni - chrup 32-40 zubů, stoličky s hrboly uspořádanými do tvaru V (zalambdodontní) - primitivní, původní typ zubů. Lebka nemá jařmové oblouky, malá mozkovna. Až 12 párů mléčných bradavek. Nemá klíční kosti. Krátký rypáček. Prokázána echolokace. Některé druhy mají schopnost snížit při odpočinku tělesnou teplotu až na teplotu prostředí (až o 11 stupňů proti normální provozní teplotě); život soumrační až noční - loví půdní bezobratlé a některé druhy i drobné obratlovce. Třetihorní nálezy východní Afrika, dnes pouze Madagaskar. Velmi rozrůznění a typově bohatí.

   Vydříci - uzpůsobení lovu ve vodě. Štíhlé protáhlé tělo, plochá hlava, malé uši, dlouhý ocas. Nápadné vousy - vibrisy na čenichu a krku. Nozdry, které kryje malá zkostnatělá destička, se při potápění uzavírají. Srst hustá jemná, péčí o ni tráví hodně času - pročesávají ji hřebínkem z drápků na zadní noze; Chybí klíční kosti, nesrostlé pánevní kosti. Chrup - 40 zubů, tvarově málo rozlišené, dolní špičáky větší; Jeden pár mléčných bradavek. Uvažuje se spíš samostatná čeleď, než podčeleď Bodlínů.

   Zlatokrti - život v podzemí, jako krtek. Válcovité tělo, bez ocasu, bez vyditelných boltců (také překryty, ale sluch vynikající), oči zakrnělé překryté kůží, kůže silná a tuhá. Srst jemná, krátká, hustá podsada. Kovově lesklé zbarvení srsti od béžové po hnědou; Zpředu kryje čenich rohovitá lysá destička - usnadnuje rozhrnování zeminy; končetny krátké a svalnaté, vpředu čtyřprsté, vzadu pětiprsté. Na 2 a 3 prstu přední tlapky jsou dva mohutné drápy (jeden z nich je mnohem větší) slouží pro "kopání"; Lebka kuželovitá, jařmové oblouky vyvinuty, většina druhů velké bubínkové výdutě. Chrup - 40 zubů (3,1,3,3/3,1,3,3,) relativně velké špičáky a první třenové zuby, stoličky neobvykle vysoké korunky; Hrabáním tráví až 75% času, loví bezobratké, ve dne i v noci, hrabání mělko pod povrchem, půdu nadzvedává; když je promáčená, vylézá lovit i napovrch. V písečné půdě vyhrabe prý za hodinu 72m chodeb.


řádnadčeleďčeleďpodčeleď
Afrosoricida
Afrosoricidi
Tenrecoidea
 
 
 
 
Chrysochloroidea
 
 
Tenrecidae
  - bodlínovití
 
 
 
Chrysochloridae
  - zlatokrtovití
 
   Geogalinae - bodlíni zemní
† Protenrecinae
   Potamogalinae - vydříci
   Tenrecinae - bodlíni ježkovití
   Oryzorictinae - krtobodlíni
† Prochrysochlorinae
   Chrysochlorinae
   Amblysominae
Pozn.: Systém není ustálený a zařazení zejména vyhynulých skupin, se u různých autorů liší.

  Čeleď: bodlínovití (Tenrecidae) - Tenrecs

     Podčeleď: bodlíni zemní (Geogalinae) - Eared Tenrecs


     Podčeleď: vydříci (Potamogalinae) - Otter Shrews
     Pozn.: V některých systémech je tato skupina považována za samostatnou čeleď vydříkovití (Potamogalidae).
     Podčeleď: bodlíni ježkovití (Tenrecinae) - Hedgehog Tenrecs (syn. Tenrecs)
     Podčeleď: krtobodlíni (Oryzorictinae) - Shrew and Rice Tenrecs
  Čeleď: zlatokrtovití (Chrysochloridae) - Golden moles

     Podčeleď: Chrysochlorinae


     Podčeleď: Amblysominae Pozn.: Tyto dvě podčeledi někteří autoři nerozlišují.
Kategorie IUCN:  criticaly endangered - kriticky ohrožený,  endangered - ohrožený,  vulnerable - zranitelný,  lower risk - nižší nebezpečí;
Kategorie IUCN na této stránce byly revidovány v roce 2005. Nezaručujeme, že jsou zohledněny všechny novější změny v zařazení.
  nahoru

Savci.upol.cz « Dvojitozubci | Redakce | Teorie | Systém | Galerie | Dotazy | Literatura | Bércouni » Savci.upol.cz
Copyright © Tomáš Matyáštík & Marek Bryl, 2005 aktualizováno