8. Je bílý tygr samostatný druh, poddruh nebo albín?
    Takzvaní "Bílí tygři" vešli u nás do širšího povědomí, až když začali být chováni v Liberecké ZOO. Bílý tygr má svůj původ v Indii. Základem chovu byl samec odchycený v přírodě roku 1961 a původně chovaný v soukromém zooparku maharádži Réwy. Nejedná se o samostatný druh ani poddruh. A dokonce to není ani albinotická forma, jak se to nabízí. Bílý tygr je zvláštní forma Tygra indického (Panthera tygris tigris).

    Základní zbarvení je čistě bílé až lehce krémové. Příčné pruhy jsou hnědé až hnědavě šedé. Bílé zbarvení zvíře opticky zvětšuje a tak se bílý tygr zdá velmi mohutný. Oči však nejsou červeně zbarvené jako u pravých albínů, ale jsou modré. Od skutečných albínů se také liší např. tím, že mohou mít černě zbarvený např. čenich, tlamu, oční víčka, polštářky ap., místo růžové. Jde tedy o částečný albinismus, tedy semialbinotismus.

   Možná, že si někdo vzpomene ještě na pověsti o "modrém tygru". Ten se údajně vyskytuje v čínské provincii Fudžian a motal hlavu mnoha generacím lovců a přírodovědců. Údajně jde o celkem veliké jedince šedomodrého zbarvení a podle některých pramenů s lidožravými sklony. Může jít o jinou další formu barevné odchylky? Kdo ví... :-)

-Mrk-