Druh prasete. Žije na Sulawesi, má lysou kůži a nahoru stočené špičáky prorůstají kůží.
baby (ang. baby)
Čti: [bejbi]. Anglický výraz pro dítě. V češtině používáno jako hovorový výraz pro děťátko, nemluvně. Anglické označení "bushbaby" [bušbejbi] pro některé druhy komb Euoticus vzniklo na základě podobnosti křiku těchto poloopic s pláčem lidských nemluvňat.
Jednobuněčný mikroorganizmus, primitivnější stavby než mají buňky rostlin a živočichů. Nazdíl od viru obsahuje bakterie kromě dědičné informace (DNA) i organely, které ji umožňují život a množení v příznivých podmínkách nezávisle na hostiteli. Zemně od buněčné membrány bakterie je bakteriální stěna, jejíž základní složkou je murein.
- aerobní - bakterie žijící za přístupu vzduchu.
- anaerobní - bakterie žijící za nepřístupu vzduchu, případně v bezkyslíkatém prostředí.
balek (ang. .)
Stažená vypreparovaná kůžesavčí nebo ptačí, určená pro studijní, nikoliv výstavní účely. OP
bambus (ang. bamboo)
Botanicky rod Bambusa. Bambusy jsou až 40 metrů vysoké tropické a subtropické trávy, které mají vyvinuté dřevité stonky a tuhé, kožovité listy. Vzhledem k velkému obsahu nestravitelných složek v rostlině a pokrytí listů drsnou směsí obsahující křemen je pro mnoho živočichů obtížné bambus požírat a trávit. Bambusofágním (bambusem se živícím) savcem je panda velká (Ailuropoda melanoleuca).
Joachim Barrande (1799-1883) - francouzský geolog a paleontolog. Dlouhá léta se zabýval průzkumem českého staršího paleozoika. Napsal dvaadvacetisazkové dílo Středočeský systém silurský. Proslavil tak v oblasti geologie české země po celém světě. rozsáhlé sbírky i knihovnu věnoval Národnímu muzeu v Praze. jeho dílo je ještě dodnes jedním ze základů geologicko-paleontologického vědního oboru.
Společenstvo živočichů žijících na vodním dně. Bentická zvířena se dělí na složku sesilní čili sedentární (přisedlou), např. koráli, houby, sasanky aj. a na vagilní čili eratickou (pohyblivou), např. raci, škeble, hvězdice, ryby aj. OP
bělima (ang. .)
Hovor. "bělmo". Bílá zevní část oka tvořená vazivem. V přední části přechází v rohovku.
bérec (ang. .....)
Část dolní končetiny mezi kolenem a nohou. Kostru bérce tvoří kost holenní a lýtková.
bestie (ang. .)
Pejorativní označení pro divoká, dravá a "zlá" zvířata odvozené z latinského slova. Přeneseně označuje nelidského a krutého člověka.
Kulovité útvary, které se vyskytují v předžaludcíchpřežvýkavců. Vznikají stmelením pryskyřičnatých a jiných látek, nejčastěji vláken rostlin či spolknutých chlupů do tvaru koule. V zažívacím ústrojí na tyto koule působí soli a další látky, které jim dají hladký a lesklý povrch, takže byly odpradávna předmětem zájmu lovců a dokonce platily za předměty, mající kouzelnou moc.
bezobratlí (ang. invertebrate)
Živočich, který nemá páteř (např. hmyz, pavouci, měkkýši
či korýši).
bi- (ang. bi-)
Označuje počet 2
bibliografický odkaz (ang. bibliographic reference)
Uveřejněná citace odkazující na určitou publikaci.
bičík (ang. flagellum)
Struktura umožňujícící pohyb některým buňkám (např. spermiím) či nižším organizmům (prvokům - bičíkovcům).
Vysokomolekulární látka (makromolekula) tvořená řetězcem aminokyselin, kterých může být v jedné molekule až několik tisíc. Bílkoviny se podílejí na stavbě organizmu, metabolizmu (enzymy), obranyschopnosti (protilátky). Uplatňují se i v krvi, v činnostech svalů apod. PSM"..".
Věda zabývající se živými "organizmy, jejich strukturou, funkcemi, vztahy apod.
bioluminiscence (ang. bioluminiscence)
Schopnost živých organizmů vydávat světlo ve formě světélkování, buď na základě vlastních fyziologických procesů (= primární luminiscence) nebo vlivem v jeho těle žijících symbiotických světélkujících bakterií (= sekundární luminiscence).
biom (ang. biom)
(1) Biogeografická oblast, která je definována prostorem, kde dochází ke vzájemému působení všech živých organizmů (např. tundra, tropický deštný les, step, poušť aj.).
(2) Velkoprostorové biologické společenství určené zejména souborem typických rostlin a živočichů. Rozšíření jednotlivých biomů je vázáno na klimatické podmínky.
(3) Charakteristické seskupení rostlin a živočichů určité (většinou rozsáhlé) oblasti spolu s klimatem a prostředím, kde žijí.
biomasa (ang. biomass, standing crop)
Hmotnost živého materiálu, vztažená nejčastěji na jednotku plochy nebo objemu. Často zahrnuje mrtvé části živých organizmů (např. kůru, jádrové dřevo stromů, chlupy, drápy, apod.), které již jednoznačně patří do nekromasy. B-H-T
Jednotka početnosti živočichů ve smyslu jejich celkové hmotnosti. Počítána spíše jako celková hmotnost živočichů určité oblasti na jednotku plochy této oblasti.
Vývojové stadium mnohobuněčných živočichů, které vzniká po oplodnění rýhováním vajíčka z moruly (vycestováním jejích vnitřních buněk k povrchu). Obvykle má kulovitý tvar a na povrchu má jednu nebo více vrstev buněk obklopujících dutinu (tzv. blastocoel).
bobek/bobky (ang. ......)
Výkaly zástupců řádu Lagomorpha, tj. králíků, zajíců a pišťuch. "..".
Vnější část ucha savců, jehož tvar a velikost je často
důležitým určovacím znakem. Funkcí boltce je zachycování a usměrňování zvuků. Je tvořen chrupavkou a kůží.
boreální (ang. boreal)
Severský, ve smyslu severská nebo severní oblast. Užíváno zvláště pro označení oblasti mmezi polárním kruhem a rovnoběžkou na 50° severní šířky. Může však označovat i oblast, ve které převládají jehličnaté lesy.
Předpona označující "pomalost", odvozena z řeckého slova "bradys" = pomalý.
brachiace (ang. Brachiate)
Způsob pohybu kmitem těla ve střídavém závěsu pomocí prodloužených předních končetin - paží, který používají někteří primáti, např. giboni.
brachium (ang. .)
Rámě. Část hrudní končetiny mezi ramenem a loktem. OP
bránice (ang. diaphragm)
Tenká svalová přepážka mezi hrudní a břišní dutinou. Klene se kopulovitě do hrudníku. Jsou v ní otvory, jimiž prochází jícen, aorta a některé nervy. Bránice je významný dýchací sval. Při nádechu dochází k jejímu poklesu (stažení).
Období nitroděložního vývoje zárodku. U savců je to interval mezi oplozenímvajíčka a porodem, kdy vyvíjející se embryo a později plod je živen organizmem matky prostřednictvím placenty.
Zkratka pro "bovinní spongiformní encefalopatii. Jde o onemocnění mozku ze skupiny pomalých viróz vyskytující se u skotu.
bubínek (ušní) (ang. .....)
Blanka na konci zevního zvukovodu oddělující zevní a střední ucho. Rozechvěje se zvukovými vlnami, které přenáší do středního ucha na sluchové kůstky. Střed bubínku je vtažen dovnitř. PSM
Buffon (ang. Buffon)
Georges Buffon (1707 - 1788) - francouzský přírodovědec a filozof. Ve svém mnohsvazkovém díle, které vycházelo od roku 1749 do roku 1789, podal výklad vývoje Země a života organizmův jejich vzájemné souvislosti a posloupnosti od nižšíchorganizmů k vyšším. velmi kategoricky odmítl názory teologů, kteří vypočítali stáří Země na pouhých 6 000 let. Proto se také jako poslední přírodovědec v dějinách musel zodpovídat za své kacířství před církevním soudem - inkvizicí.
bukcht (ang. bukcht)
Kříženec jednohrbého a dvouhrbého velblouda. Hybridi jsou větší než rodičovské druhy, mají jen jeden hrb a vynikají silou v tahu.
Základní jednotka živého organizmu, která je schopna se sama dělit a má vlastní metabolizmus. Buňka je od okolí oddělena buněčnou membránou, uvnitř ní je složitý systém organel (jádro, mitochondrie, ribozomy, endoplazmatické retikulum, Golgiho komplex aj.), obklopených cytoplazmou. Buňky vytvářejí tkáně a orgány, v nich jsou specializovány k plnění odlišných úkolů (viz diferenciace).
- vaječná - nepohyblivá pohlavní samičí buňka sloužící k rozmnožování řas a mechorostů.
býložravec (ang. herbivore)
Živočich konzumující rostlinnou potravu, a to nejen celé rostliny, ale i jejich části. Srovnej "masožravec", "všežravec".