Druh s velmi širokou ekologickou amplitudou vyskytující se na stanovištích různého typu nebo v různých biocenózách.
ucho (ang. ear)
Především sluchový (akustický) orgán savců, který kromě vnímání zvuků registruje i rovnovážnou (statickou) a pohybovou (kinetickou) funkci. Sluchová funkce je z uvedených fylogeneticky nejmladší. Ucho rozdělujeme na vnitřní a vnější. NSZ
- střední - .....
- vnější - .....
- vnitřní - .....
ulna (ang. ulna)
Anatomické označení loketní kosti. Viz "kost - loketní".
ultradiánní (ang. .)
Trvající déle než jeden den. Děj opakující se v intervalu delším než 24 hodin. Srovnej např. "infradiánní".
ultrazvuk (ang. ultrasound)
Mechanické kmitání částic prostředí kolem rovnovážné klidové polohy s frekvencemi vyššími než 20 000 Hz (= 20 kHz). Pro člověka je ultrazvuk neslyšitelný, avšak např. u letounů (Chiroptera) představuje důležitý orientační prostředek.
Kopytnatý savec, který je obvykle adaptován k běhání. Pojem většinou zahrnuje jeleny, tury, gazely, koně, slony a damany. Většina "ungulátů" jsou býložravci.
Termín však nevá žádnou taxonomickou úroveň ani výzmnam. V českém textu se objevuje spíše jako přejaté slovo u překladů z angličtiny. Lépe je však překládat jako "kopytník".
Zvířecí kůže zbavená srsti, podkožního vaziva a tuku. Vyčiňuje se tříslem nebo chromem tak, aby byla stálá ve vodě, nehnila a po vysušení si zachovala ohebnost a vláčnost.
- mozková - soubor nervových zauzlin uložený v hlavovém oddíle těla bezobratlých nad trávicí soustavou. Inervuje smyslové orgány vyvinuté na hlavě a obsahuje buňky produkující hormony.