Ekologcký vztah, při kterém dochází k požírání příslušníků téhož druhu. U savců je kanibalizmus znám např. u vlka, myši, krysy, ale vyskytuje se např. i ve velkochovech prasat.
Khoin–khoin - nepočetné etnikum žijící v jižní a střední Namibii a v JAR. Jejich jazyk patří do khoisanské rodiny, část mluví afrikánsky. V Kapsku se částečně smísili s evropskými a asijskými přistěhovalci, jejich potomkům se říká Gríkové. Tradičním způsobem byl chov skotu. Většina se hlásí ke křesťanství. Khoinové jsou více známi pod označením "Hotentoti".
Společné vyústění vylučovacího a pohlavního ústrojí, zejména u obojživelníků, ptáků a plazů. U savců je kloaka typická zejména pro vejcorodé (Monotremata) savce.
klon (ang. clone)
Celkový výsledek růstu z jedné zygoty u organizmů, které rostou opakovanou iterací strukturních jednotek (modulární organizmy) a jejichž jednotky mohou být, alespoň potenciálně, fyziologicky nezávislé. Části klonu jsou geneticky totožné, až na pravděpodobně vzácné somatické mutace.
Mysl. označení pro samce prasete divokého (Sus scrofa).
koeficient konkurence (ang. competition coefficient)
Užívá se v souvislosti s mezidruhovou konkurencí jako míra konkurenčního vlivu jednoho druhu na jiný v poměru ke konkurenčnímu vlivu onoho dalšího druhu na sebe sama. B-H-T
Soubor biotických vztahů během evoluční doby, který vede ke vzniku odpovídajících adaptací u vzájemně na sebe působících druhů na určité znaky jiných druhů v systému.
Proces, při němž členové dvou (nebo i více) druhů recipročně podporují síly přirozeného výběru, kterými na sebe vzájemně působí, např. paraziti a jejich hostitelé. B-H-T
koexistence (ang. coexistence)
Soužití dvou druhů (nebo organizmů) v témže stanovišti, kdy žádný z nich není vylučován druhým.
- umožněná uživatelem (ang. exploiter-mediated coexistence) - Situace, kdy predace podporuje koexistenci druhů, mezi nimiž by jinak docházelo ke konkurenčnímu vyloučení. B-H-T
2. botan. Doplňkový taxon mezi řádem a třídou (v botanice mají latinské názvy kohort koncovku -atae nebo itae). OP
kohoutek (ang. .....)
....................
kojení (ang. .)
Krmení savců mateřským mlékem, které mláďata aktivně sají. V pravém smyslu slova lze o kojení hovořit pouze u některých vačnatců a placentálů. Ptakořitní mateřské mléko pouze olizují ze srsti v oblasti tzv. mléčného políčka.
kolonie (ang. colony)
...text....
kolonizace (ang. colonization)
Vstup a šíření druhu (nebo genů) v oblasti, biotopu, kde se dříve nevyskytoval.
komenzalizmus (ang. commensalism)
Interakce, při níž jeden organizmus (nebo druh) působí blahodárně na jiný organizmus (nebo druh) a ten naopak nijek nepůsobí (ani kladně, ani záporně) na první. B-H-T
(2) A one-sided relationship between two species, in which only one benefits and the other is neither benefited nor harmed (e.g. epiphytes such as orchids).
Interakce mezi dvěma (a více) organizmy (nebo druhy), při níž činnost jednoho organizmu nebo druhu potlačuje natalitu, nebo rychlost růstu druhého organizmu (nebo druhu), a zvyšuje jeho mortalitu. B-H-T
- exploatační (ang. exploitation competition) - konkurence, při níž je příčinou všech nepříznivých vlivů na organizmus snížení úrovně zdrojů jiným, konkurenčním organizmem. B-H-T
- mezidruhová (ang. interspecific competition) - Konkurence mezi jedinci různých druhů.
- soubojová (ang. scramble competition) - Nejextrémnější forma regulace závislé na hustotě, která nadměrně kompenzuje vnitrodruhovou konkurenci, takže postihuje všechny komkurenční organizmy a žádný z nich nepřežije. B-H-T
Vytváření stejných nebo podobných znaku u organizmu následkem působení stejných životních podmínek nebo stejné funkce u fylogeneticky nepříbuzných taxonů. Srovnej "divergence".
konzument (ang. consumer)
Ve smyslu produkční ekologie jsou takto označováni "býložraví živočichové".
koolakamba (ang. koolakamba)
Dosud nepotvrzená chiméra šimpanze a gorily, údajně pozorovaná v tropické Africe.
koprofág (ang. cophrophag)
Konzument výkalů. Konzumace se označuje jako koprofágie.
koprofágie (ang. coprophagy)
Způsob potravního chování, kdy živočich požírá výkaly jiných živočichů nebo i své vlastní (např. králíci). Srovnej např. "insektivorie"
kopulace (ang. .....)
Spojení dvou jedinců opačného pohlaví za účelem rozmnožování.
- hlezenní - Druhá největší kůstka zánártí, která má proximálně šikmo postavenou hlezenní kladku se dvěma hřebeny a střední brázdou. Distální konec tvoří u šelem ostře ohraničenou hlezenní hlavici.
- holenní - dlouhá trubicovitá kost, která tvoří spolu s kostí lýtkovou kosti bérce. Má zduřelý horní konec, který je na zadním okraji vykrojen podkolenním zářezem, oddělujícím mediální (vnitřní) a laterální (vnější) holenní hrbol.
Rohovitý útvar, obecně známý u kosticovců (pořád kytovců), který vyrůstá z horní čelisti jako pláty a vytváří třásnitý filtr pro filtraci planktonu (tzv. krill) z mořské vody.
Vztahující se k horní části těla, směrem k hlavě. Opak "kaudální".
krunýř (ang. .)
Ochranný kryt těla některých živočichů. Je tvořen pokožkou s ochrannou vrstvou prostoupenou anorganickými látkami nebo chitinem (např. u členovců) nebo kostěnými deskami (např. u želv).
Drobní korýši, kteří se vyskytují v obrovských počtech
v polárních mořích .
Tvoří hlavní potravu kosticovitých kytovců. Tento termín lze použít i k označení všech organizmů, které tvoří potravu kytovců, avšak nejčastěji je používán k označení garnátům podobných korýšů z čeledi Euphausiacae. Zvláště pak dominantním je druh Euphausia superba, který tvoří hlavní složku potravy jižních druhů velryb a jiných živočichů. Je to asi 2,5 cm velký korýš. Jeho celkový objem na světě by odhadnut na 2,8 mil. tun.
křída (ang. cretaceous period)
Jedno z geologických období. Poslední část druhohor před přibližně 140 až 170 milióny lety.
Potomek dvou jedinců patřících k různým druhům. Ze savců jsou běžnými kříženci např. bukcht, cama, mul, mezek, wholpin, zebroid, zetland, zebras. Potomek dvou jedinců patřících k odlišným poddruhům téhož druhu nejsou kříženci, ale opět příslušníci kříženého druhu. Srovnej "chiméra".
Střední, nejhodnotnější část usně se stejnoměrnou tloušťkoua hustým pletivem usňových vláken a zbavená krajů (tj. břišních částí, nožin).
kryptozoikum (ang. .)
"Období skrytého života", starší označení pro prekambrium. KZ
KT rozhraní (ang. .)
Geologické rozhraní mezi křídou a třetihorními útvary. Datuje se do období asi před 65 miliony let. Časově se shoduje s vyhynutím dinosaurů a mnoha dalších forem života.
kulturofilní (ang. .)
Svým výskytem vázaný na prostředí vytvořené člověkem nebo mu alespoň dávající přednost. Srovnej "kulturofobní".
kulturofobní (ang. .)
Svým výskytem vyhýbající se prostředí, které bylo vytvořené člověkem. Srovnej "kulturofilní".
Nervové onemocnění vyskytující se v oblasti Nové Guineje. Předpokádá se, že infekční činitel (virus či prion) je přenášen kanibalizmem. Vývoj choroby trvá až několik let a vede ke smrti. V domorodé řeči znamená "kuru" třást se zimou nebo strachy"
kutikula (ang. .)
Povrchová nebuněčná vrstva pokrývající tělo živočichů nebo rostlin, vylučovaná pokožkou.
První část složených slov spojující část druhou s významem lat. slova quasi = "jakoby, asi" a omezující její význam významem "přibližně nebo jen zdánlivě podobný tomu, připomínající to, co je vyjádřeno částí druhou". Např. kvazivědecký = zdánlivě vědecký.