- Australská - zoogeografická oblast zahrnující Austrálii, Tasmanii, Nový Zéland, východní část Sundského souostroví na západ až po Celebes a Lombok včetně, dále Moluky, Oceánii a Havajské ostrovy.
- bederní - .........
- chráněná krajinná - .........
- zoogeografická - velký územní celek Země, výrazně se od sebe lišící faunou.
obligátní (ang. obligate)
Požadovaný.
......def. .....
oblouk (ang. arc)
....def. oblouku....
- jařmový - několik kostí na lebce savců překlenujících laterálně očnici a spánkovou jámu. Je tvořen jařmovým výběžkem kosti spánkové, spánkovým výběžkem kosti jařmové a jařmovým výběžkem horní čelisti. Slouží k upínání žvýkacích svalů.
- ovíjivý - pohyblivý ocas, kterým se někteří živočichové (ze savců např. luskouni nebo někteří primáti či vačnatí) mohou přidržovat větví.
oceán (ang. ocean)
.....definice oceánů.......
- Atlantský - Vznikl od Jury oddálením Jižní Ameriky a Afriky od Severní Ameriky, Grónska a Evropy. K rozpínání oceánského dna dochází i v současné době a je možné stále registrovat pohyb zmíněných pevnin.
- Indický -
- Severní ledový -
- Tichý -
očkování (ang. inoculation)
Zavedení choroboplodného organizmu nebo vakcíny, obvykle záměrně vytvořenou rankou. B-H-T
oddělení (ang. .)
Jednotka třetího řádu chronostratigrafické stupnice (stratigrafický systém). Útvary se dělí na dvě nebo tři oddělení, např. devon na spodní, střední a svrchní. Některá oddělení mají svá vlastní jména, např. pro spodní perm v kontinentálním vývoji se pode staré německé hornické terminologie používá název "červená jalovina". Časově odpovídá oddělení epoše. KZ
odprysk (ang. .)
Okousané a na zem spadlé letorosty smrků či mladé smrkové větvičky, které zanechávají veverky. Může jít i o zbytky ohlodaných šišek.
odstav (ang. weaning)
Období, kdy savčí mládě přestává pít mateřské
mléko a začíná přijímat i jinou potravu.
Starší český název pro velké vodní savce z řádu Sirenia (česky správně Sirény). Sirény jsou příbuzné kopytníkům a na hrudi mají mezi předními končetinami 2 mléčné bradavky (odtud staré námořnické pojmenování "mořská panna". Samice rodí jen jedno mládě.
ochočení (ang. .....)
Proces přizpůsobování individuálního zvířete potřebám člověka. Srovnej "zajetí".
(2) Onomatopoeia je v lingvistice či poezii užívána pro imitaci/vyjádření zvuku (např. rána - prásk, syčet - ssss, utišit - pššš) nebo pro napodobení hlasu zvířat (kočka - mňau, kráva - bů, prase - kvik, ovce - bé).
Rod savců z řádu primátů. Rod zahrnuje jediný druh Pongo pygmaeus, který žije v lesích Sumatry a Bornea. Je pokryt rezavou srstí. Má kratší pánevní končetiny, dlouhé hrudní končetiny a nápadný hrdelní vak. Živí se plody, listy a doplňkově hmyzem.
- analogický - orgány, které mají navzájem podobný vzhled a stejnou funkci, ale vyvinuly se odlišným způsobem z nestejných základů. Srovnej "orgán - homologický". OP
- homologický - orgány, které se vyvinuly z původně stejných základů, ale v souvislosti s odlišnými funkcemi nabyly různého vzhledu. Např. lidská paže je homologická s přední nohou koně, křídlem ptáka nebo prsní ploutví ryby. Srovnej "orgán - analogický". OP
organela (ang. .)
Buněčná struktura plnící specializované funkce.
organický (ang. .)
Vztahující se k živé přírodě, k organizmu či orgánu. Opak pojmu "anorganický".
- endotermní (ang. endotherm) - je sám schopen vytvářet teplo, pomocí něhož výrazně zvyšuje tělesnou teplotu. Viz též "homeotermie".
- heterozygotní (ang. heterozygote) - Viz "heterozygot".
- homozygotní (ang. homozygote) - Viz "homozygot".
- modulární (ang. modular organism) - organizmus, který roste tak, že opakovaně tvoří části, např. u rostlinlisty, stonky a větve, u korálů nebo mechovců polypy. Jejich růst se projevuje neurčenou iterací strukturních jednotek (modulů). Modulární organizmy jsou téměř vždy větvené, ačkoliv spojení mezi větvemi se mohou oddělit nebo zničit a oddělené části se pak v mnoha případech stanou fyziologicky nezávislými. Např. i druhů rodu Hydra a Lemna. B-H-T Srovnej "organizmus - unitární".
- motilní (ang. motile) - schopný spontánního pohybu.
- unitární (ang. unitary organism) - organizmus, který v dospělé formě prochází pevně regulovaným vývojem, např. všichni členovci a obratlovci. B-H-T Srovnej "organizmus - modulární".
- vyhubený (ang. ...) - organizmus, který již v přírodě nežije. Většinou pod tímto pojmem chápeme druhy vyhubené činností člověka.