A member of a group of mammals 1) that generally do not have a placenta and 2) whose females generally have a pouch on the abdomen containing the nipples, where newborn young are carried. Marsupials include bandicoots, kangaroos, opossums, wombats and others.
Zkratka používána pro označení variety. V trinomickém zápisu se píše nekurzívou mezi druhovým jménem a názvem variety. Pro označení více variet jednoho druhu se užívá zkratka "vars."
Trvání individuální existence měřené časem. Každý živočišný druh má geneticky podmíněnou délku života. Mezidruhoví rozdíly v maximání délce života jsou větší naž individuální rozdíly uvnitř druhu. Uvádí se, že u savců je věk velkých zvířat vyšší než u malých. Pravděpodobně to souvisí s intenzitou metabolizmu, který je v nepřímém poměru k délce života.
Soubor mléčných žláz některých savců, především u přežvýkavců a koní (klisny). Počet mléčných souborů a jejich uložení je druhově specifický. U turů, ovcí, koz a koňovitých je vemeno uloženo v podbřišku a stydké krajině. U prasatovitých, šelem a hlodavců je v oblasti mezi spodinou břicha a hrudníkem. Pouze u netopýrů, lenochodů, slona, opic a člověka je mléčná žláza lokaizována na hrudníku.
Bilaterálně souměrní protáhlí živočichové s článkováním těla nebo bez článkování. Většinou nemají pevný obal těla, a bývají proto jen vzácně zachováni v podobě fosilií. Zachovány jsou pouze tvrdé části jejich těl (zoubky, háčky, čelisti) a stopy po životě (chodbičky, stopy po lezení a požerky). Systematicky netvoří přirozený celek. Větší počet kmenů. Od prekambria. KZ
- pomalá - označení pro skupinu onemocnění nervového systému, u nichž byl prokázán infekční původ a které se po infekci vyvíjejí dlouhou dobu (měsíce až roky)."..".
Množ. č. "viry". Drobná částice živé hmoty tvořená dědičnou informací v podobě nukleové kyseliny (DNA, RNA) a bílkovinným obalem. Viry jsou infekční částice vyvolávající onemocnění živočichů, rostlin ev. ničící baktérie.
Druh chlupu, které vyrůstají po narození na temeni až šíji lebky a vytvářející kštici na hlavě. Pojem se používá především u člověka.
- opičí - Fosilní kaučuk ve formě vláken, která představují vulkanizovaný obsah mléčnic (zvláště druhů rodu Ficus). Je to označení, které pochází od horníků z oblasti Halle, kteří tato světle hnědá vlákna nalézali někdy ve velkém počtu v terciérních ložiscích hnědého uhlí.KZ
vlna (ang. wool)
Vláknitý rohovitý útvar kůže ovcí s řadou specifických vlastností určující její textilní hodnotu. Výrazem "vlna" se nesprávně označuje i srst některých jiných savců - lamy, velbloud, koz a králíků či i podsada šelem a divokých prasat.
Myslivecké označení jednak pro porod samice savců, jednak pro mláďata jedné samice šelem, hlodavců a hmyzožravců, příp. savců obecně, kromě kopytníků. Viz "porod".
Živočich konzumující potravu kterékoliv trofické
úrovně". Potravu všežravců tvoří jak rostlinná, tak i živočišné složka.
Srovnej "masožravec", "býložravec".
všežravost (ang. omnivory)
Konzumace potravu jakékoliv trofické
úrovně", tj. jak rostlinné, tak i živočišné.
Srovnej např. "monofágie".
Zevní část pohlavního ústrojí samic některých domácích zvířat (krávaa, klisna, prasnice). Vulvu tvoří dva stydké pysky, které uzavírají stydkou štěrbinu. Okolí vulvy se označuje jako ohanbí.
výběr (ang. selection)
- přírodní - síly, které způsobují, že někteří jedinci populace přispívají do následujících generací více potomky (a geny) než jiní; to časem vede ke změnám v genetické skladbě populací, tj. k evoluci. B-H-T Viz též "zdatnost".
- přirozený - syn. přírodní výběr.
- skupinový - (ang. group selection) - evoluční proces, o němž se předpokládá, že působí spíše prostřednictvím různého počtu potomků určitých skupin než prostřednictvím jedinců.
- umělý - výběr prováděný člověkem, který zasahuje do přírody, ve srovnání s přirozeným výběrem, velmi radikálně a v krátkých časových úsecích. Uplatňuje se zejména v plemenitbě a šlechtění.
Odstraňování nepotřebných produktů organizmu pro jeho metabolizmus.
vymírání (ang. extinction)
- ekologické (ang. ecological extinction) - zmenšování (snižování) počtu jedinců druhu až k takové hustotě, že, ačkoliv je stále přítomen, nedochází již delší dobu k vzájemným interakcím s jinými druhy.